Ziraat Bankası taşınıyor, personel panikte…

Haziran ayından itibaren İstanbul Ataşehir’deki Finans Merkezi’ne taşınması öngörülen Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü çalışanları panik halinde çözüm arıyor. 1200 personelin İstanbul’a gönderilecek olması aileleri parçalayacak, çocuklarının tahsil hayatlarını etkileyecek.

Cem YILDIRIM/ANKARA

Ankara’daki Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü haziran ayından itibaren İstanbul Ataşehir’deki Finans Merkezi’ne taşınacak.

Birçok banka çalışanının Ankara’da bakmak zorunda bulundukları anne babalarını bırakacak olması da bir başka sorun olarak ortaya çıktı. İstanbul’a gitmeyi reddeden çalışanların yurdun çeşitli yerlerine dağıtılacağı veya iş akitlerinin feshedileceği iddiası da paniği arttırdı.

GİTMEK İSTEMEYEN BAŞKA YERLERE DAĞITILACAK

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü yönetiminin1200 personelin Ankara’dan İstanbul’a nakledilmesi konusunda baskı uyguladığını belirten çalışanlar, “İstanbul’a gitmeyi kabul etmeyen personele, Ankara’da istihdam edilmeyecekleri ve yurdun çeşitli yerlerine dağıtılacakları söylendi. Yıllardır Ankara’da yaşayan ve bir düzen kuran 1200 personelden gerekirse eşlerini ve çocuklarını geride bırakmaları da isteniyor” dediler.

Ankara’daki Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü haziran ayından itibaren İstanbul Ataşehir’deki Finans Merkezi’ne taşınacak.

“İSTANBUL’DA AYNI ÜCRETLE ÇALIŞMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Ziraat çalışanları, “Eşi Ankara’da çalışan, çocukları Ankara’da okuyan personel İstanbul’a tek başına yeni bir hayat kurmaya zorlanıyor. Ankara’ya göre çok daha pahalı olan bu şehirde yeni bir kiralık ev tutmak ve aynı ücretle çalışmak mümkün değil. Aile birlikteliği bozulsa bile çalışanlar, Ankara’dan ayrılmaya zorlanıyor. Israr eden olursa iş akdinin feshinin bile söz konusu olacağı ima edildi. Hukuksal sorun çıkmaması için yazılı hiçbir bilgilendirme de yapılmıyor” dediler.

2500-3000 TL YARDIM

Ziraat Bankası yönetimi ise Ankara’dan İstanbul’a nakledilecek personele iki yıl boyunca, ayda 2 bin 500 ila 3 bin lira destek yardımı yapılacağını bildirdi. Bu arada İstanbul’daki Finans Merkezinde yaşanacak yoğunluk da personeli düşündürüyor. Yapılan simülasyona göre binanın acil durumda tahliyesi 45 dakika sürüyor. Personel için tahsis edilecek servis araçlarının kompleksin içinden hareketi için de ilk araç ile son araç arasında 2 saat 45 dakikalık zaman geçtiği belirlendi.

Başa dön tuşu