RaDYo Player Yükleniyor...

‘Siyasi yasak’ istenen İmamoğlu’nun yargılandığı davada karar günü « Dersim FM

4 Temmuz 2022 - 12:59

‘Siyasi yasak’ istenen İmamoğlu’nun yargılandığı davada karar günü

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada …

Son Güncelleme :

02 Haziran 2022 - 5:48

‘Siyasi yasak’ istenen İmamoğlu’nun yargılandığı davada karar günü

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada bugün karar çıkması bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 13 bin oy fark ile kazandığı 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında YSK başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla  “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı dava bugün görülecek.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada bugün karar çıkması bekleniyor.

Önceki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Ekrem İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret” suçundan cezalandırılmasını talep etmişti. Mütalaada, İmamoğlu hakkında ‘siyasi yasak’ uygulanması anlamına gelen Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) 53. maddenin uygulanması da istenmişti.

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında “ahmak” polemiği yaşanmıştı.

Soylu, 31 Mart seçiminin iptalinin ardından Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi için Fransa’ya giden İmamoğlu’na “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi gidip şikayet eden ahmağa söylüyorum. Yazıklar olsun bu milletin sana verdiğine. Kursağından geçenlere yazıklar olsun” demişti.

İmamoğlu da “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Önce ona bir odaklansın” karşılığını vermişti.

YORUM YAP