RaDYo Player Yükleniyor...

Kılıçdaroğlu: Saraya baktığınızda hiç kimse aç değil « Dersim FM

29 Haziran 2022 - 23:24

Kılıçdaroğlu: Saraya baktığınızda hiç kimse aç değil

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Van’da gerçekleşen Belediye Başkanları Çalıştay’ında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep …

Son Güncelleme :

29 Mayıs 2022 - 11:36

Kılıçdaroğlu: Saraya baktığınızda hiç kimse aç değil

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Van’da gerçekleşen Belediye Başkanları Çalıştay’ında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Aç kalan falan yok’ açıklamasına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan dün, ‘Aç kalan yok’ demiş. Hayatımda Türkiye gerçeklerinden bu kadar kopuk hiç kimseyi görmedim. Saraya baktığınızda hiç kimse aç değil” dedi.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 11’i büyükşehir olmak üzere 225 belediye başkanının katıldığı ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“SÖZ VERİYORUM, TÜRKİYE’NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

“7 bin yıllık bir tarihin üzerindeyiz aslında. Kentin pek çok sorunu var diğer kentlerde olduğu gibi aslında burası sanayi, tarım, turizm açısından da olağanüstü güzelliği olan bir kent ve burası büyümeye hazır olan bir kent. Tek sorunu var, Van’a kilitlenen bir siyasal anlayış yok. Van biraz dışlanmış, terk edilmiş durumda. Ama Van’daki tabloyu ters düz edip Van’ı düzeltmek de bizim boynumuzun borcudur. Sınır ticareti Van’da çok önemli. Sınır ticaretinin gelişmesi için her türlü çabayı göstereceğiz. Vanlı kardeşlerime sözümdür. İktidarımızda, Millet İttifakı’nın iktidarında görecekler Vanlılar nasıl büyüdüğünü. Sadece Vanlıların değil söz veriyorum Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz.

Bölgede yerel yönetimler ile ilgili ciddi bir sorun var. Kayyum ataması var. Kayyum atamasından duyulan ciddi bir rahatsızlık var. ‘Seçtiğimiz belediye başkanına görev yaptırmıyorlar’ deniyor. Vanlı kardeşlerime ve yine kayyum atanan bütün belediyelerin bulunduğu yerlerdeki vatandaşlarıma seslenmek isterim. Kayyum uygulamasına karşıyız. 6 liderin bir araya geldiği ve kamuoyu ile paylaştığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem metninde de Kayyum uygulamasına son vereceğimizi, seçimle gelenin seçimle gideceği bir şekliyle ifade edildi.”

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZIN BAŞARISINI KISKANANLAR VAR”

“Baskılar, tehditler var. Soruşturmalar, belediye başkanlarımızın başarılarını kıskananlar var. Başarılarının önüne nasıl set çekebiliriz anlayışı var. Oysa akıllı bir yönetim belediye başkanlarının başarılı olmasını ister.

O kadar ciddi bir önyargıya sahipler ki CHP’li belediyeler nasıl başarısız olur onun arayışı içindeler. Polis baskınları, ihbarlar, haksız eleştiriler yapılıyor. Bu engellemelerin hiçbirisi CHP’li belediyelerin hizmet vermesine asla ve asla engel olamayacaktır.”

ERDOĞAN’IN ‘AÇ KALAN YOK’ AÇIKLAMASINA TEPKİ

“Dün, ‘Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan’ demiş Erdoğan. Hayatımda Türkiye gerçeklerinden bu kadar kopuk hiç kimseyi görmedim. Saraya baktığınızda hiç kimse aç değil. Bir değil beş yerden maaş alıyorlar. Sahaya inip vatandaşı görmüyorlar. Bugün sabahleyin Vanlı bir kardeşim medya aracılığıyla ‘Kılıçdaroğlu acaba bizim eve gelebilir mi? Uzun süredir elektriğimiz yok, borcumuzu ödeyemiyoruz’ demiş.

Gittim ziyaret ettim. ‘Bu mahallede buna benzer çok ev var. Yoksulluk diz boyu’ dediler. Eğer sosyal devlet, sosyal devletliğini yapmazsa, bölge halkını bana oy vermedi diye cezalandırırsa Vanlılardan şunu bekliyorum bize katılacaksınız, bize destek vereceksiniz. Beraber olacağız o zaman Van’ın nasıl var olduğunu göreceksiniz.”

YORUM YAP