RaDYo Player Yükleniyor...

e Okul ile karne nasıl görüntülenir? e Okul VBS ekranında karne nasıl bakılır? « Dersim FM

29 Haziran 2022 - 13:47

e Okul ile karne nasıl görüntülenir? e Okul VBS ekranında karne nasıl bakılır?

Öğrenciler stresli ve zorlu geçen bir yılı geride bırakırken, emeklerinin karşılığını karne ile alıyor. Bugün karnelerini alacak öğrenciler, e …

Son Güncelleme :

18 Haziran 2022 - 0:36

e Okul ile karne nasıl görüntülenir? e Okul VBS ekranında karne nasıl bakılır?

Öğrenciler stresli ve zorlu geçen bir yılı geride bırakırken, emeklerinin karşılığını karne ile alıyor. Bugün karnelerini alacak öğrenciler, e okul sistemi ile karnelerini dijital olarak da görüntüleyebilecek. e Okul VBS karne sorgulama sayfası ile öğrenciler takdir teşekkür belgesi sorgulama da yapabiliyor.

Öğrencilerin en heyecanlı oldukları günlerin başında gelen karne gününde hareketliliği artırmamak isteyenler basılı karne öncesinde notlarını e Okul aracılığı ile öğreniyor. E Okul üzerinden erişime açılan karneleri, öğrenciler ve öğrenci velileri şifrelerini girerek görebiliyor.

E OKUL VBS KARNE NOTLARI SORGULAMA EKRANI

E OKUL KARNE SORGULAMA

e-Okul VBS sistemine giriş yapmak için ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “https://eokul.meb.gov.tr/” adresine giriş yapmak ve sağ tarafa “Veli Bilgilendirme Sistemi” başlığı altındaki istenen bilgileri doldurmak gerekmektedir. Bu aşamada T.C. Kimlik Numarası, Öğrenci Numarası ve güvenlik kodu istenmektedir. Bu bilgiler doğru girilirse ikinci aşamaya geçilir.

İkinci aşamada da öğrencinin kimlik bilgileri ve okul bilgileri sorulmaktadır. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe bilgisi, öğrencinin doğum tarihi, öğrencinin okuduğu şube ve öğrenci fotoğrafı istenmektedir. Bu bilgiler de doğru girildiği takdirde sistem açılır.

Açılan ekranda sol menüde Devamsızlık Bilgisi, Not Bilgisi, Haftalık Ders Programı, Sınav Tarihleri, Aldığı Belgeler, Okuduğu Kitaplar, Davranış Notları, Diploma Puanı, Yıl Sonu Notları ve Nakil Durumu gibi seçenekler yer almaktadır.

E-OKUL VBS SİSTEMİNE NASIL GİRİLİR?

Veliler öğrencilerin devamsızlık, sınav sonuç, karne not bilgilerini e Okul VBS giriş ile öğrenebiliyor.

E OKUL’DA VBS’DE KARNE NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

E-Okul VBS’ye giriş yapmak için ilk önce “e-okul.meb.gov.tr” adresine giriş yapmanız ve ardından karşınıza çıkan ekrana sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor. Bu bilgiler doğru girildiğinde sistem size ikinci bölümü açıyor. Bu bölümde ise öğrencinin kimlik bilgileri veya eğitim bilgileri istenmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğu il, okuduğu sınıf gibi… Son olarak karşınıza çıkacak olan öğrencinin fotoğrafını doğru seçtikten sonra sistem kullanıma açılmaktadır.

Tüm bu adımları eksiksiz yaptığınız takdirde, sisteme giriş yapabilir ve öğrencinin tüm not bilgileri, sınav tarihleri ve devamsızlık tarihlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca sistemde öğrencinin okuduğu kitaplar, yazılı ortalamaları ve daha birçok bilgiye ulaşmak mümkün.

KARNE NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?

Karnelerin alınmasına günler kala araştırılan not ortalaması hesaplama işlemi, küçük işlemlerle kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar.

Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler.

Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

YORUM YAP