RaDYo Player Yükleniyor...

Çin Nobel kazananlara ev verecek: Aziz Sancar’ın kazandığı kategori gözde « Dersim FM

18 Mayıs 2022 - 00:58

Çin Nobel kazananlara ev verecek: Aziz Sancar’ın kazandığı kategori gözde

Üst düzey yetenekleri ve bilim insanlarını ülkeye çekmeye çalışan Çin’den yeni bir hamle geldi. Nobel’de belli kategorilerde ödüle layık görülen …

Son Güncelleme :

13 Mayıs 2022 - 7:24

Çin Nobel kazananlara ev verecek: Aziz Sancar’ın kazandığı kategori gözde

Üst düzey yetenekleri ve bilim insanlarını ülkeye çekmeye çalışan Çin’den yeni bir hamle geldi. Nobel’de belli kategorilerde ödüle layık görülen bilim insanlarına milyonlarca dolarlık ev yardımı yapılması kararlaştırıldı. Özellikle Profesör Doktor Aziz Sancar’ın kazandığı kategoriye en yüksek desteğin verileceği belirtildi.

Son dönemde inovasyon ve yeni teknolojiler üzerine yatırım yapmaya karar veren Çin’den dikkat çekici bir hamle geldi.

Yeni ve başarılı yetenekleri ülkeye çekmek isteyen  Çin’in sahil kenti Wuxi, alınan yeni bir kararı kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamada Wuxi’de almak isteyen Nobel Ödülü sahiplerine 1.48 milyon dolarlık devlet desteği verileceği belirtildi.

Aziz Sancar, 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Son dönemde başta yazılım ve teknoloji konusunda birçok devlet desteğini açıklayan Çin’de üniversite mezunlarını ülkede tutmak için vergi indirimi verilmişti.

Wuxi’deki iki bölgede Nobel Ödülü kazananların alacakları evlerde devlet desteği uygulanacağı belirtildi. Fizik ve Kimya kategorilerinde ödül kazananların “A Kategorisi”ne girdiklerini açıklayan yetkililer minimum 443 bin dolar maksimum ise 1.48 milyon dolarlık (yaklaşık 3 milyon ile 10 milyon Yuan) yardım yapılacağını duyurdu.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Ödülü’nü kazandıktan sonra eşi Gwen ve kızı Rose ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün mozolesine kırmızı karanfiller bırakmıştı.

Türk bilim insanı Aziz Sancar’ın da ödül kazandığı kimya alanına verilecek desteğin en yüksek seviyede olduğu da belirtildi. Bu durumda halen ABD’de yaşayan Sancar, Çin’in Wuxi kentine taşınmak isterse devlet desteğinden faydalanabilecek.

Bölgede 90 metrekarelik evlerin ortalama fiyatı ise 1.28 milyon Yuan olurken, verilen devlet desteğinin ise çok yüksek olduğuna vurgu yapıldı.

YORUM YAP