Bakan Akar’dan 5 ülkenin savunma bakanlarıyla toplantı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; Bulgaristan, Gürcistan, Polonya, Romanya ve Ukrayna’nın savunma bakanları videokonferans toplantısında bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölgesel savunma ve güvenlik konularının ele alındığı toplantıya ilişkin “Görüşmede, diplomatik çözüme yardımcı olmak üzere Ukrayna’da acilen ateşkese gidilmesinin önemi ve sivillerin emniyetli tahliye edilmesinin aciliyeti vurgulanmıştır” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bulgaristan Savunma Bakanı Dragomir Zakov, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ile videokonferans toplantısı düzenledi.

Bakan Hulusi Akar, Türkiye’nin daveti ve koordinesiyle gerçekleştirilen toplantının ardından yaptığı açıklamada, görüşmenin çok verimli geçtiğini söyledi.

SİVİLLERİN EMNİYETLİ ŞEKİLDE TAHLİYE EDİLMESİ

Bölgesel savunma ve güvenlik konuları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Hulusi Akar, “Görüşmede, diplomatik çözüme yardımcı olmak üzere Ukrayna’da acilen ateşkese gidilmesinin önemi ve sivillerin emniyetli şekilde tahliye edilmesinin aciliyeti vurgulanmıştır” dedi.

İNSANİ YARDIMLARA ARALIKSIZ DEVAM EDİLMELİ

Toplantıda ele alınan diğer konulara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Akar, “Görüşmede ayrıca mayınla mücadele dahil Karadeniz’de barış, sükunet ve istikrarın korunması için iş birliğinin önemi bir kez daha dile getirilmiştir. Son olarak ağırlaşan insani durum nedeniyle insani yardımlara aralıksız devam edilmesi ve bölgede krizin daha fazla tırmanmasının önlenmesi için alınması gereken tedbirler üzerinde durulmuştur” diye konuştu. (DHA)

Başa dön tuşu