RaDYo Player Yükleniyor...

Ahmet Say’a veda… « Dersim FM

28 Haziran 2022 - 21:42

Ahmet Say’a veda…

Besteci ve piyanist Fazıl Say’ın babası, müzikolog, yayıncı, öykü ve roman yazarı Ahmet Say, Ankara’da düzenlenen törenle son yolculuğuna …

Son Güncelleme :

13 Mayıs 2022 - 6:12

Ahmet Say’a veda…

Besteci ve piyanist Fazıl Say’ın babası, müzikolog, yayıncı, öykü ve roman yazarı Ahmet Say, Ankara’da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlanıyor.

87 yaşında vefat eden Ahmet Say için Çankaya Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde anma töreni yapıldı. Törende Fazıl Say, babası için bestelediği eseri çaldı.

Say, Ankara Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazını takiben Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedilecek.

(FOTO: SÖZCÜ)

AHMET SAY KİMDİR?

1935 yılında İstanbul’da Kadıköy’de doğan Ahmet Say, küçük yaşta piyano eğitimine başladı. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitiren Say, 1946’da İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girdi. 1950’de konservatuvarı terk etti.

(FOTO: SÖZCÜ)

1954 yılında basın-yayın eğitimi almak için Almanya’ya gitti. Türkiye’ye döndüğünde Bingöl’de üç yıl öğretmen, halk eğitimcisi ve folklorcu olarak çalıştı. Bu dönemde türkü, ağıt ve masallar derledi, halk dansları toplulukları kurdu ve çocuk toplulukları yetiştirdi.


DARBEDEN SONRA HAPİS YATTI

1967’de Türk Solu dergisinin yazı işleri müdürü olan Say, 12 Mart darbesi döneminde 17 ay hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra Kocakurt romanını yazdı (1976). 1977’de ise Cemal Süreya, Vecihi Timuroğlu, Ragıp Gelencik, Demir Özlü, Ali Püsküllüoğlu ile aylık Türkiye Yazıları’nı çıkarttı. 1980’den başlayarak kendisini bütünüyle müzik yazarlığına verdi.

Konservatuvarlar ile üniversitelerin müzik bölümlerinde temel eser olarak okutulan müzik kitaplarının yazarı olan Ahmet Say, “Kamil’in Atı” adlı öykü ile 1970 yılında TRT Ödülleri Öykü Yarışması’nı, 1974 yılında Yeni Adımlar Dergisi’nin açtığı Sabahattin Ali Hikâye Yarışması Birincilik ödülü, Antalya Film Festivali Öykü Yarışması Mansiyon ödülü, 28. Ankara Uluslararası Film Festivali “Sanat Çınarı Ödülü”nü kazandı.

“Kocakurt” adlı romanı ile 1975 Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda basılmaya değer ürünler arasında yer aldı.

Ayrıntılar geliyor…

YORUM YAP